W naszej Alternatywnej Szkole Fizjoterapii i Osteopatii otrzymasz praktyczne 2-dniowe szkolenie przygotowujące do prawidłowego diagnozowania i leczenia dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Przeznaczone jest dla logopedów, neurologopedów oraz higienistek stomatologicznych, gdyż są to osoby mające codzienny kontakt z układem mowy i żucia. Dzięki szkoleniu SSŻ poznadzą oni nowe techniki leczenia swoich pacjentów przy odpowiednim dobraniu planu rehabilitacji. Sprawdź dokładnie, co zawiera ta forma kursu i jak pomoże im w zawodzie.

Co takiego zyskam po szkoleniu o stawie skroniowo-żuchwowym?

To właśnie od pracy stawu skroniowo-żuchwowego zależy zdolność picia, jedzenia, mówienia, śpiewu i uśmiechu. Dlatego też na skutek każdej nieprawidłowości mięśni i więzadeł znajdujących się w tym obszarze człowiek traci pełen zakres ruchu w stawie, co utrudnia wykonanie nawet najmniejszego ruchu wysuwania żuchwy do góry, dołu czy na boki. To wiąże się bezpośrednio ze znacznym upośledzeniem codziennego funkcjonowania, przy tak istotnych sprawach jak np. przeżuwanie pokarmu. Sytuacja ta wpływa również na pogorszenie samopoczucia.

Plan szkolenia stawu skroniowo-żuchwowego dla logopedów i neurologopedów

Nasze szkolenie SSŻ zostało podzielone na 2 dni – pierwszy to wiedza, a drugi praktyka. W ten sposób osteopata w małej grupie osób najpierw wykłada rzeczowo teorię, aby przygotować uczestników do zajęć praktycznych w kolejnej części kursu. Na spotkaniu kładziemy nacisk na pracę z pacjentem i analizowanie różnych przypadków, dzięki czemu każda osoba w grupie będzie miała pojęcie, w jaki sposób powinna reagować na dany przypadek w swojej pracy.

Jeśli chodzi o plan szkolenia stawu skroniowo-żuchwowego to przebiega on w następująco:

  • Pierwszego dnia nasz osteopata skupia się na anatomii funkcjonalnej i palpitacji stawów skroniowo-żuchwowych kości, krążka stawowego, mięśni, unerwienia, biomechanice stawu, zaciskaniu zębów, bruksizmie, trzaskach szczęki, obturacyjnym bezdechu sennym, wywiadzie z pacjentem, postawie ciała a żuchwą, testach globalnych oraz różnicowych czynników wstępujących i zstępujących, właściwym badaniu pacjenta, mapie Rocabado, a także omówieniu karty badania manualnego i terapii.
  • Drugiego dnia po omówieniu powiązań kręgosłupa z układem stomatologicznym i narządami mowy rozpoczynamy od zadań praktycznych związanych z technikami wisceralnymi, rozluźnienia przedniego kompleksu gardła i kości gnykowej, ćwiczeń stawowych, terapii dna jamy ustnej, rozluźnienia szwów czaszkowych, terapii nerwu trójdzielnego i twarzowego, kończąc na kinezjotapingu w obrębie twarzoczaszki.

Na końcu drugiego dnia następuje podsumowanie całego szkolenia i czas na nurtujące pytania od kursantów. Prowadzący omawia wszystkie poruszone wcześniej zagadnienia, dzięki czemu rozwiewa wszelkie wątpliwości i lepiej zapadają w pamięć. Gwarantujemy, że szkolenie zostało przygotowane pod oczekiwania specjalistów, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę z zakresu osteopatycznego podejścia do stawów skroniowo-żuchwowych.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach