- Jak stres może wpływać na stawy skroniowo-żuchwowe?
- Jak rozpoznawać i leczyć dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?
- Jak radzić sobie ze stresem i dbać o zdrowie stawów skroniowo-żuchwowych?
- Zorganizuj szkolenie SSŻ dla swoich pracowników
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych (DSSŻ) są powszechnym problemem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Jednym z czynników, który może przyczynić się do ich powstania jest stres. Stres to zjawisko biologiczne negatywnie wpływające na cały organizm, w tym również na mięśnie i stawy. W niniejszym artykule skupimy się na związku między stresem a zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.
Stres może wpłynąć na stawy skroniowo-żuchwowe poprzez zwiększenie napięcia mięśniowego, na skutek czego dochodzi do przeciążenia stawów i pojawienia się dysfunkcji. Osoby zmagające się z nadmiernym stresem często zaciskają zęby lub nimi zgrzytają, co nie służy zdrowemu uzębieniu. Ponadto zaburzenia snu, które często towarzyszą chronicznemu stresowi, również mogą prowadzić do napięcia mięśni twarzy i tym samym pogorszenia stanu stawów skroniowo-żuchwowych.
Warto jednak zaznaczyć, że wpływ stresu na stawy skroniowo-żuchwowe jest złożonym procesem zależnym od wielu czynników, takich jak indywidualne cechy organizmu, intensywność i długość występowania uczucia, a także rodzaj i sposób radzenia sobie ze stresem.
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych mogą objawiać się bólem głowy, szyi, szczęki czy trudnościami w otwieraniu ust i hałasem przy ruchach żuchwy. Leczenie polega na zmniejszeniu napięcia mięśni twarzy, dzięki czemu obniża się ich obciążenie, będące często główną przyczyną danego zaburzenia.
W tym celu stosuje się wiele różnych metod, w tym ćwiczenia fizyczne, masaż, leki przeciwbólowe, aparaty ortodontyczne i rehabilitację pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Natomiast przy bardziej zaawansowanych przypadkach związanych z wadami zgryzu, leczenie może wymagać nawet interwencji chirurgicznej.
Ze względu na powiązanie między stresem a dysfunkcją stawów skroniowo-żuchwowych, kluczowe jest jednoczesne przeciwdziałanie stresowi i regularne dbanie o ich zdrowie. Oto kilka sposobów, które mogą przyczynić się do redukcji stresu i zapobiegania zaburzeniom SSŻ:
W skrócie plan szkolenia dla grupy 20 uczestników wygląda następująco:
- ćwiczenia relaksacyjne – regularne wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych może pomóc zmniejszyć poziom odczuwanego stresu i nadmierne napięcie mięśniowe. Stanowią one zatem jedną ze skutecznych metod na poprawę zdrowia stawów skroniowo-żuchwowych, przywracając ich elastyczność czy nawet sam zakres ruchów. Ćwiczenia można czerpać z zakresu jogi, medytacji, tai chi lub pilatesu.
- unikanie nadmiernego stresu – ważne jest, aby być świadomym sytuacji, które wywołują nadmierne napięcie i stres w życiu codziennym. Nie zawsze jest możliwe uniknięcie takich sytuacji, ale istotne jest znalezienie sposobów na skuteczne radzenie sobie z nimi. W tym celu, można skorzystać z przerw w pracy, ćwiczeń oddechowych lub innych technik relaksacyjnych, takich jak rozluźnianie mięśni twarzy. Dzięki temu można skutecznie obniżyć stres, napięcie mięśni i obciążenie stawów skroniowo-żuchwowych, redukując problemy związane z ich funkcjonowaniem.
- leczenie bruksizmu – bruksizm to jeden z problemów wynikających z nadmiernego stresu. Objawia się on mimowolnym zgrzytaniem zębami i zaciskaniem szczęki, które ma negatywny wpływ na układ stomatologiczny. W jego przypadku warto zwrócić się do stomatologa, bowiem zleci on stosowanie specjalnych nakładek na zęby lub aparatów ortodontycznych, zapobiegających kontaktowi i tarciu zębów. Inną metodą leczenia może być terapia manualna w gabinecie fizjoterapeuty.
- zdrowa dieta i styl życia – to dwa kluczowe czynniki doskonale wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie. To właśnie one zmniejszają ryzyko pojawienia się problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi i jednocześnie pozwalają lepiej radzić sobie ze stresem.
- aktywność fizyczna – regularne ćwiczenia fizyczne pomagają utrzymać dobrą kondycję mięśni i stawów, a przede wszystkim pozwalają na redukcją poziomu korytuzolu, czyli hormonu stresu. Preferowany jest szczególnie wysiłek aerobowy np. jogging, pływanie i jazda na rowerze.
- wizyty u specjalisty – w przypadku wystąpienia dolegliwości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, należy skonsultować się ze specjalistą. Lekarz lub fizjoterapeuta dokładnie zbada dany układ, zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednią terapię, która pozwoli przywrócić prawidłową funkcjonalność, przynosząc dużą ulgę pacjentom.
Umożliwiamy przygotowanie szkolenia dostosowanego pod Twoje oczekiwania oraz oczekiwania pracowników gabinetu lub ośrodka. Na takim szkoleniu spotykamy się indywidualnie, bądź w kameralnej grupie do max 20 osób. Dzięki temu prowadzący może poświęcić wystarczającą uwagę każdemu uczestnikowi, co jest nie tylko bardziej efektywne, ale też pozwala szybciej zrealizować materiał.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o szkoleniu i tym, jak można ustalić lub zawęzić plan szkolenia do wybranego tematu, skontaktuj się z nami.
Inne wpisy
Nasze filmy
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia czworobocznegoadmin2022-08-29T14:17:48+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia czworobocznego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – technika jednostronnej trakcjiadmin2022-08-29T14:17:51+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – technika jednostronnej trakcji
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia dźwigacza łopatkiadmin2022-08-29T14:17:55+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia dźwigacza łopatki
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowegoadmin2022-08-29T14:17:58+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skroniowegoadmin2022-08-29T14:18:01+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skroniowego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowegoadmin2022-08-29T14:18:04+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego
Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów
Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów
Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie