
- Co takiego mogą wywołać dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?
- Dlaczego rozpoznanie przyczyny odpowiadającej za DSSŻ jest takie ważne?
Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego jest bardzo ważne, gdyż występujące nieprawidłowości mogą powodować nieustający ból, który znacznie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, czy nawet może przyczyniać się do innych poważniejszych schorzeń. Jedną ze skuteczniejszych form leczenia dysfunkcji SSŻ jest rehabilitacja stomatologiczna, wykorzystująca wiedzę z zakresu fizjoterapii, stomatologii, ortodoncji i protetyki. Dzięki czemu bez względu na jej przyczynę można przywrócić prawidłową ruchomość oraz poprawić ukrwienie i funkcje mięśni stawu skroniowo-żuchwowego.
Jednakże, aby rehabilitacja stomatologiczna była jak najbardziej skuteczna i przynosiła ze sobą długofalowe efekty – wykwalifikowany terapeuta musi zacząć od rozpoznania przyczyny danego zaburzenia. Albowiem tych powodów jest naprawdę sporo a każdy z nich ma inny wpływ na poszczególne elementy stawu skroniowo-żuchwowego, przez co terapia nie będzie wyglądać tak samo dla każdego pacjenta.
Istnieje wiele przyczyn pojawienia się zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych, mogących mieć podłoże typowo fizyczne lub też psychiczne. Dzieje się tak dlatego, że na prawidłowe funkcjonowanie tego stawu wpływa nie tylko cały układ stomatologiczny, ale przede wszystkim mięśniowo-powięziowy, trzewny, nerwowy, kręgosłup i pozostałe stawy w ciele człowieka. W rezultacie nawet drobna nieprawidłowość w wymienionym obszarze będzie negatywnie oddziaływać na funkcjonowanie samego narządu żucia.
Do najbardziej znanych przyczyn rozwinięcia się dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego zaliczamy m.in:
- wady zgryzu,
- ubytki zębowe,
- przeciążenia mięśni,
- zgrzytanie i zaciskanie zębów (bruksizm),
- wady postawy,
- urazy mechaniczne,
- zapalenia stawów,
- zabiegi dentystyczne,
- stres,
- niekontrolowane zachowanie, takie jak żucie gumy, obgryzanie paznokci i nagryzanie lub zwijanie warg.
Jak już wspomnieliśmy, nawet niewielkie odchylenie czy mało znacząca zmiana zachowania ma ogromne znaczenie dla zdrowia stawu łączącego dolną szczękę (żuchwę) z czaszką. Może to być nieprawidłowo wypełniony ząb, niewłaściwy nawyk, krzywa postawa ciała lub wzorzec ruchu, który sprawi, że mięśnie i więzadła podtrzymujące staw będą nadmiernie obciążone podczas ruszania szczęką. W takiej sytuacji dysfunkcja zwykle objawia się pod postacią bólu głowy, szyi, karku czy ramion, przez co bywa powszechnie bagatelizowana albo uznawana za typowy napad zmęczenia, bądź migreny. Niestety ku ich zdziwieniu ból nie ustępuje a wręcz nasila się. W efekcie dopiero później osoby dotknięte dysfunkcją SSŻ szukają pomocy.
Na szczęście nie muszą długo szukać, ponieważ z pomocą przychodzą specjaliści zajmujący się rehabilitacją stawów skroniowo-żuchwowych. Potrafią oni dokładnie zdiagnozować, wykryć i określić przyczynę każdej dolegliwości. Dzięki czemu chore osoby mogą skutecznie zapobiec rozwojowi większych problemów, które uniemożliwiłyby płynny ruch żuchwy do przodu, tyłu i na boki, zaciskania zębów, a także napinania mięśni żwaczowych. Wymienione problemy znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie chorych, a szczególnie mówienie, jedzenie i picie. Stąd to takie ważne, aby nie doprowadzić do takiego stanu. Poza tym pamiętaj, że każda przyczyna wymaga użycia innej techniki, a nawet dodatkowej współpracy stomatologa w przypadku wady zgryzu czy ubytków zębów.
Inne wpisy
Nasze filmy
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia czworobocznegoadmin2022-08-29T14:17:48+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia czworobocznego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – technika jednostronnej trakcjiadmin2022-08-29T14:17:51+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – technika jednostronnej trakcji
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia dźwigacza łopatkiadmin2022-08-29T14:17:55+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia dźwigacza łopatki
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowegoadmin2022-08-29T14:17:58+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skroniowegoadmin2022-08-29T14:18:01+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skroniowego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowegoadmin2022-08-29T14:18:04+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego
Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów
Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów
Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie