Dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego objawiają się najczęściej trzaskami w szczęce i bólem obejmującym okolice ucha, twarzy, głowy, skroni, karku czy pleców. Co więcej prowadzą do wad zgryzu oraz nieprawidłowego poruszania, zamykania i blokowania szczęki, a także zaciskania zębów (bruksizm). W rezultacie zaburzają codzienne funkcjonowanie, a nawet naszą postawę. Dlatego też bardzo ważną rolę odgrywa terapia narządu żucia i dziś można spotkać wiele szkoleń z jej wykonania dla osób po studiach z dziedziny medycyny, fizjoterapii lub rehabilitacji. Sprawdź, jakie dokładnie techniki do leczenia SSŻ poznasz na naszym szkoleniu w Alternatywnej Szkole Fizjoterapii i Osteopatii – ASFIO w Szczecinie.

Popularne techniki wykorzystywane w terapii stawów skroniowo-żuchwowych

Szkolenie z diagnostyki i terapii stawów skroniowo-żuchwowych obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy i zadań praktycznych związanych z układem stomatologicznym. Dzięki czemu stanowi doskonały sposób na pogłębienie swoich umiejętności w dziedzinie fizjoterapii, rehabilitacji, technik terapii manualnej i osteopatii. Co więcej nasz prowadzący pomaga spojrzeć na problemy SSŻ pod kątem holistycznego podejścia, którego celem jest zarówno uzdrowienie ciała, jak i ducha.

Cały cykl szkoleń prowadzi doświadczony osteopata, który krok po kroku pokazuje i tłumaczy, jak wykonywać każdą terapię w zależności od zdiagnozowanej dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Na spotkaniu z pewnością nauczysz się prawidłowo przeprowadzić każdą z wymienionych niżej terapii:

  • mięśnia czworobocznego,
  • jednostronnej trakcji,
  • mięśnia dźwigacza łopatki,
  • mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego,
  • mięśnia skroniowego,
  • mięśnia skrzydłowego-przyśrodkowego.

Terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego

Terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego jest najczęściej stosowana w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, gdyż odpowiada między innymi za zamykanie ust. Stąd też rozluźnianie jego struktur jest niezwykle ważne z punktu widzenia terapii układu stomatologicznego. Technika opiera się przesuwaniu głęboko palca wskazującego po zewnętrznej lub wewnętrznej części krawędzi zębów trzonowych szczęki, a następnie szukaniu wrażliwych struktur poprzez wykonanie ruchu za ostatnim zębem w kierunku tylno-bocznym. Znalezione punkty uciska się do momentu wygaśnięcia bólu.

Terapia mięśnia skroniowego

Mięsień skroniowy odgrywa główną rolę w prawidłowym zaciskaniu zębów i cofaniu żuchwy, dlatego też każda nieprawidłowość prowadzi do powstawania bólu w tylnej części stawu skroniowo-żuchwowego. Na szczęście dobre efekty przynosi terapia mięśnia skroniowego wewnątrz jamy ustnej, która polega na poruszaniu palca wskazującego wzdłuż szczęki do ostatniego zęba trzonowego, a następnie w kierunku bocznym i ku górze szuka się wyrostka dziobiastego żuchwy. Miejsce to jest najbardziej bolesne, ale to właśnie ten punkt powinno się przytrzymać, aż do momentu uczucia ulgi.

Terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowego

W wyniku dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego w niejedne tarapaty wpada mięsień mostkowo obojczykowo sutkowy, który wywołuje napięciowy ból głowy. Doskonałą formą jego leczenia jest terapia uciskowa na punkty spustowe w miejscu mięśnia. Terapeuta ustawia pacjenta w odpowiedniej pozycji, dzięki której jest w stanie uwidocznić dany mięsień i wykonuje intensywny, lecz nie zbyt silny ucisk do momentu ustąpienia bólu. Natomiast na końcu przeprowadza się rozluźnianie mięśniowo-powięziowe w przebiegu całego mięśnia.

Terapia mięśnia dźwigacza łopatki

Mięsień dźwigacza łopatki to struktura wpływająca na biomechanikę połączenia szczytowo-potylicznego, stąd też niezwykle ważne jest jego leczenie. Aby zająć się jego strukturą, należy ustawić pacjenta w odpowiedniej pozycji czyli skręcamy lekko głową pacjenta w lewo i kierujemy nos do lewej pachy. W drugiej kolejności unosimy dwoma palcami głowę i przesuwamy nimi w dół kolumny do górnej części łopatki. Powtarzamy ten ruch 15-20 razy na każdą stronę.

Terapia jednostronnej trakcji

Technika jednostronnej trakcji to podstawowy element szkolenia SSŻ, która pozwala nastawić prawidłowo krążek stawowy. Opiera się na ułożeniu kciuka na zębach trzonowych żuchwy a opuszkami drugiej ręki palpujemy szparę stawu skroniowo-żuchwowego. Druga ręka znajdująca się w jamie ustnej wybiera nacisk w kierunku ogonowym tak, aby doszło do rozwarcia szpary stawowej. Wykonuje się 30 powtórzeń.

Terapia mięśnia czworobocznego

Aby opracować mięsień czworoboczny, który odgrywa ważną rolę dla pozycji głowy i stabilizacji odcinka szyjnego, należy wykonać lekki skłon boczny głowy w lewą stronę, kierując lewe ucho do lewego barku. Natomiast prawy bark lekko pochylamy w dół w kierunku ogonowym, a potem dwoma palcami przesuwamy i uciskamy kolumnę od obszaru podpotylicznego do stawu barkowo-obojczykowego. Czynność powtarzamy od 15 do 20 razy.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach