Staw skroniowo-żuchwowy to jeden z najczęściej używanych stawów w ciele, gdyż dostarcza on niezwykle ważny mechanizm, który zapewnia prawidłową ruchomość żuchwy do przeżuwania pokarmów i nie tylko. Dlatego też jest w większym stopniu narażony na powstawanie przeciążeń lub różnego rodzaju dysfunkcji, utrudniających codzienne funkcjonowanie. Do podstawowych objawów schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego zaliczamy przede wszystkim nasilający się ból, ograniczoną ruchomość szczęki, wypadanie żuchwy czy trzaskanie przy otwieraniu i zamykaniu ust. Czasem jednak pojawiają się również inne symptomy, które nie są bezpośrednio powiązane z daną okolicą narządu żucia. Sprawdź, jakie dokładnie objawy świadczą o dysfunkcjach stawu skroniowo-żuchwowego i co takiego jest ich przyczyną.

Możliwe przyczyny dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Zaburzenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego mogą pojawić się na skutek nieprawidłowej budowy, rozwoju zębów, postawy ciała czy nawet problemów natury psychicznej. Wobec tego dolegliwości zlokalizowane w jamie ustnej mogą mieć naprawdę różne podłoże. Główną przyczyną może być przyrost objętości mięśni, usunięcie zęba, obniżona wysokość zębów, czy nawet zwykłe nabyte nawyki takie jak obgryzanie paznokci, długopisu i przygryzanie policzków.

Przewlekły stres i problemy emocjonalne towarzyszą dziś niemal każdemu człowiekowi. Przez dłuższy czas negatywnie oddziaływają one na niego, w wyniku czego organizm zaczyna nieświadomie rozładowywać napięcie np. przy pomocy zgrzytania i zaciskania zębów. Prowadzi to bezpośrednio do ścierania i niszczenia struktury zęba, przebarwień, ubytków tkanek w okolicy dziąsła, a także wspomnianego wcześniej zbędnego przyrostu masy mięśniowej. W rezultacie prawidłowy rozwój mięśni jest zaburzony, z kolei twarz przybiera kwadratowy kształt.

Na jaki problem może wskazywać ból w okolicy ucha?

Tak naprawdę, ból można powiązać z konkretnym problemem struktury stawu skroniowo-żuchwowego. Mianowicie dolegliwości bólowe przy zagryzaniu często mówią o uszkodzeniu krążków śródstawowych, przy odciąganiu od siebie powierzchni stawowych o nieprawidłowościach w części aparatu torebkowo-więzadłowego, przy ruchu bocznym o przemieszczeniu pozycji głowy żuchwy. Natomiast ograniczona ruchomość żuchwy zazwyczaj wskazuje na zmiany zwyrodnieniowe powierzchni stawowych.

Jakie symptomy wskazują na schorzenia stawu skroniowo-żuchwowego?

  • dolegliwości bólowe w okolicy uszu, szczęki, głowy, szyi lub pleców,
  • brak pełnej ruchomości szczęki,
  • blokowanie lub wypadanie żuchwy ze stawu,
  • trzaski stawowe,
  • bruksizm,
  • zwyrodnienie stawów,
  • zawroty głowy,
  • bóle twarzoczaszki lub zębów,
  • zmiana kształtu twarzy,
  • mrowienie w palcach,
  • zmniejszona ostrość słuchu,
  • szumy uszne,
  • depresja.

Jak można leczyć dysfunkcje SSŻ?

Niestety bez pomocy specjalisty, sami nie jesteśmy w stanie określić przyczyny zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego, przez co nie możemy wdrożyć odpowiedniej terapii, która zapobiegnie poważniejszym zmianom. Ciągłe uczucie bólu i dyskomfortu wpływa na złe samopoczucie, a nawet często prowadzi do depresji czy nabycia niewłaściwych nawyków. Stąd też każda osoba mająca problem z narządem żucia powinna udać się do fizjoterapeuty lub stomatologa, bowiem niektóre dysfunkcje mogą być związane z nagłą zmianą wzajemnego ułożenia zębów.

Jednakże w większości przypadków zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych związane są ze stresem emocjonalnym, gdyż odpowiada on za zwiększone ryzyko pojawienia się punktów spustowych i napięcia mięśniowego. Z tego powodu zaleca się stosować techniki relaksacyjne, rozciąganie mięśni żucia i ćwiczenia terapeutyczne ułożone przez wykwalifikowanych terapeutów. Ich holistyczne podejście osteopatyczne skutecznie normalizuje funkcje układu mięśniowego, dzięki czemu po rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego pacjenci zauważa znaczną poprawę i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Warto zaznaczyć, że niekiedy do skutecznego leczenia dysfunkcji SSŻ konieczna jest ścisła współpraca fizjoterapeuty ze stomatologiem.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach