W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Objawy takie jak nawracające bóle głowy, szyi, zębów, oczu, szumy uszne czy zaciskanie i zgrzytanie zębami są przez społeczeństwo lekceważone, co niestety później skutkuje dużo poważniejszymi problemami ze zdrowiem. Dlatego też prawidłowa umiejętność diagnozowania tych dysfunkcji jest niezwykle istotna, żeby móc dostrzec każdą patologie stawu skroniowo-żuchwowego i zaplanować rehabilitację, która przyniesie natychmiastową ulgę.

Cel kursu terapii stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ)

Zasadniczym celem kursu z zakresu terapii stawów skroniowo-żuchwowych (SSŻ) w Alternatywnej Szkole Fizjoterapii i Osteopatii jest nauczenie każdego uczestnika prawidłowego diagnozowania, polegającego na odróżnieniu normalnego stanu od występującej nieprawidłowości, przy użyciu międzynarodowych standardów. Oprócz tego każdy uczestnik po kursie potrafi samodzielnie tworzyć plan leczenia i realizować go, poprzez terapię manualną, techniki nastawiania dysku, suche igłowanie w obszarze twarzoczaszki czy mobilizacji ustno-twarzowej i szyjnej.

Co obejmuje kurs z diagnozowania i leczenia SSŻ?

Kurs dzieli się na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części prowadzący przedstawiają wymaganą wiedzę z zakresu struktur kostnych, więzadeł i mięśni znajdujących się w układzie czaszkowo-szyjno-żuchwowym. Dzięki temu uczestnicy mają pojęcie o tym, jaką rolę pełnią poszczególne mięśnie podczas wady np. podwichnięcia krążka SSŻ. W ten sposób kurs obejmuje zrozumienie całej istoty problemu, w tym jego miejscowego i globalnego wpływu na całe ciało, a nie tylko na działanie układu stomatologicznego.

Część praktyczna ma za zadanie nauczyć uczestniczka wykonywania prawidłowego wywiadu, diagnozy, badania i leczenia przez rehabilitację stomatologiczną wzbogaconą o techniki osteopatyczne, eliminujące wadę. W tym celu w trakcie zajęć przeprowadzana jest celowana terapia manualna przy użyciu wiedzy na temat mapy Rocabado. Na kursie nie zabraknie także procedur autoterapii, tymczasowej szynoterapii, technik nastawiania dysku czy suchego igłowania.

Aby uczestnicy byli jak najlepiej przygotowani do terapii stawu skroniowo-żuchwowego z lżejszymi i poważniejszymi przypadkami dołączyliśmy do kursu zagadnienia, które są niezwykle istotne z punktu widzenia leczenia układu czaszkowo-szyjno-żuchwowego. Mianowicie jest to wiedza z zakresu radiologii, kinesiotapingu czy terapeutycznego postępowania przy porażeniu nerwów czaszkowych lub szumach usznych.

Uczestnicy są szkoleni przez wykwalifikowanych terapeutów, którzy na zajęciach dzielą się z grupą swoimi doświadczeniami w pracy. Dokładniej mówiąc wskazują oni kierunki działań, jakie dokładnie podjęli, by rozwiązać trudne przypadki.

Dla kogo jest skierowane szkolenie z terapii stawu skroniowo-żuchwowego?

Na kurs w Alternatywnej Szkole Fizjoterapii i Osteopatii zapraszamy każdego fizjoterapeutę, osteopatę, lekarza, studenta po 3 roku kierunku fizjoterapii, a także masażystę zainteresowanego terapią stawów skroniowo-żuchwowych (SSŻ) wykorzystującą techniki manualne.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach