W dzisiejszych czasach dysfunkcje w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego stały się powszechnym problemem, który przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Wszystkim zaburzeniom narządu żucia towarzyszą nieprzyjemne objawy, wpływające na pracę jego złożonego systemu, w tym przeżuwania, artykulacji, połykania, oddychania, czy nawet odczuwania smaku. Dlatego też niezwykłą rolę odgrywa osteopatia stomatologiczna, która prawidłowo diagnozuje problem i wskazuje przyczyny, a następnie wykorzystuje szereg technik, by go wyeliminować.

Jakich zaburzeń dotyczą stawy skroniowo-żuchwowe?

Aparat żucia składa się z dwóch stawów współpracujących ze sobą, przez co wiele dysfunkcji powstaje na skutek zaburzeń funkcjonowania czy samej struktury, podczas gdy dochodzi do jakiejś nieprawidłowej zmiany w jednym z nich. Do podstawowych przyczyn zalicza się zmiany zwyrodnieniowe, dyslokację krążka stawowego, wiotkość torebki stawowej i mikrourazy, które prowadzą do upośledzenia funkcji narządu żucia.

Warto zaznaczyć, że do mikrourazów może dojść przy zwykłych czynnościach, takich jak jedzenie, ziewanie czy śmianie się. Stąd też takie zaburzenia równowagi mięśniowej może dotknąć każdego, więc warto wiedzieć jak je rozpoznać.

Jak rozpoznać problem z pracą stawów skroniowo-żuchwowych?

Jeśli chodzi o rozpoznanie dysfunkcji w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych to nie zawsze bywa to proste. W przypadku, gdy problem zlokalizowany jest w okolicy głowy, oczu, jamy ustnej, zębów, gardła, szyi, uszu i żuchwy możemy się domyślić, że coś jest nie tak z naszym układem stomatologicznym. Jednakże wiele dolegliwości związanych z zaburzeniem funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych może rzutować na dalsze układy i narządy wewnętrzne. Dzieje się tak dlatego, że mięśnie wokół stawów przenoszą napięcia, przez co wywołują uczucie dyskomfortu w innych miejscach ciała np. stóp, bioder, miednicy, trzewi czy kończyn.

Aby ułatwić Państwu rozpoznanie zaburzeń SSŻ przygotowaliśmy listę najczęstszych objawów, wskazujących na problem związany z aparatem żucia. Sprawdź zatem, na jakie objawy warto zwrócić uwagę:

  • bóle głowy w okolicach czoła, skroni i oczu,
  • uczucie wytrzeszczu oczu i przekrwienie gałek,
  • nadwrażliwość na światło,
  • dyskomfort w jamie ustnej,
  • krwawienie dziąseł,
  • bruksizm,
  • trudności w przełykaniu, gryzieniu, otwieraniu lub zamykaniu szczęki,
  • zmiana głosu,
  • trzaski żuchwy,
  • ograniczenie ruchomości szyi,
  • bóle karku, ramion i pleców,
  • szumy uszne i inne zaburzenia słuchu,
  • wady zgryzu,
  • zmniejszenie płynności ruchów szczęki.

Jaka terapia pomoże na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?

Jak widać objawów jest wiele i można byłoby wymienić jeszcze inne niepokojące symptomy, których zwykły pacjent nie połączy z dysfunkcją układu stomatologicznego. Na szczęście od tego są wykwalifikowani terapeuci w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji, by przyjrzeć się szeroko problemowi, rozpoznać go i wyleczyć.

Zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych zajmują się osteopaci, którzy specjalizują się w terapii narządu żucia. Oferują oni kompleksową terapię osteopatyczną wykorzystującą wiedzę z zakresu fizjoterapii, stomatologii, ortodoncji i protetyki.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego odbywa się lokalnie w okolicy twarzoczaszki, ale nie tylko. Bardzo często terapeuta pracuje na innych częściach ciała, w tym szyi, kręgosłupa, klatki piersiowej czy kończyn, gdyż podchodzi do pacjenta holistycznie. Oprócz tego może się zdarzyć, że leczenie dysfunkcji SSŻ będzie wymagało współpracy ze stomatologiem. W tym również pomogą terapeuci, bowiem sami kierują pacjenta do usunięcia przyczyny po stronie stomatologa, a następnie rozpocznie właściwą rehabilitację, która pomoże powrócić do pełnej sprawności aparatu żucia.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach