- Jakie objawy wskazują na zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego?
- Do jakiego lekarza można zwrócić się ze stawem skroniowo-żuchwowym?
- Możliwe powikłania dysfunkcji stawów skroniowo żuchwowych
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych często bywają mylone z innymi zaburzeniami, wskutek czego zostają bagatelizowane lub leczone w niewłaściwy sposób, który nie przynosi oczekiwanych skutków. Wynika to między innymi z różnego obrazu objawów u pacjenta, zależnych od typu i podłoża zmian patologicznych. Obecnie na dysfunkcje SSŻ mają wpływ takie czynniki jak braki w uzębieniu, wady zgryzu, wady postawy, bruksizm, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu i urazy głowy lub szczęki. Na całe szczęście można wyróżnić charakterystyczne objawy, które pomogą je właściwie rozpoznać.
Zazwyczaj osoby cierpiące na dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych odczuwają dolegliwości bólowe, które przypominają migrenę, napięciowe bóle głowy czy zwykły ból ucha lub zęba. Z tego też powodu wiele osób zaczyna podejrzewać inne powszechne schorzenia i podejmuje nieskuteczne próby leczenia, aby im zapobiec. Wobec tego warto skupić się na wszystkich innych objawach towarzyszących bólowi i poprosić o pomoc specjalistów, w celu profesjonalnej diagnozy.
Objawy, które pozwalają nam samodzielnie potwierdzić dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych to przede wszystkim słyszalne trzaski i odgłosy pękania podczas ruchów żuchwą, przeskakiwanie szczęki, trudności w otwieraniu i zamykaniu ust, a także blokowanie się żuchwy. Z kolei najbardziej charakterystyczny ból nakierowujący na zaburzenie układu stomatologicznego występuje w momencie szerokiego otwierania ust, ziewania, mówienia czy śpiewania. Oprócz tego dyskomfort pojawia się w badaniu palpacyjnym mięśni żucia.
Leczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego polega na całkowitym wyeliminowaniu problemu lub zmniejszeniu nasilających się objawów. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia zaburzenia w układzie stomatologicznym, bowiem w wielu przypadkach skuteczna będzie opieka stomatologa, a w innych dodatkowo trzeba będzie uzupełnić ją o rehabilitację.
Fizjoterapeuci poddają dzisiaj pacjentów szczegółowej analizie, dzięki której potrafią rozpoznać dolegliwość, określić jej przyczynę i wprowadzić skuteczny plan leczenia, który w razie ewentualnej potrzeby będzie zawierał współpracę ze stomatologiem. Warto zaznaczyć, że rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych często zakłada ćwiczenia i wzorce do samodzielnego wykonywania przez pacjenta, aby wyeliminować niewłaściwe nawyki przyczyniające się do powstawania danej dysfunkcji SSŻ. Poza tym, terapeuci prowadzący rehabilitację skupiają się na przywróceniu odpowiedniej ruchomości stawu, co bardzo pomaga przyspieszyć powrót do zdrowia.
Nieprawidłowe działanie przegubu łączącego szczękę górną i dolną prowadzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych, nieodpowiedniego ustawienia powierzchni głowy żuchwy i tym samym drogi przemieszczania się kompleksu głowa – krążek stawowy. Z tego powodu wprowadzenie leczenia jest niezwykle ważne, by jak najszybciej uporać się z problemem i nie dopuścić do dalszego rozwinięcia się patologii. W konsekwencji przy skrajnych przypadkach rehabilitacja z leczeniem stomatologicznym nie przyniesie oczekiwanych efektów i konieczny będzie zabieg chirurgiczny, korygujący poszczególne wady zgryzu.
Inne wpisy
Nasze filmy
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia czworobocznegoadmin2022-08-29T14:17:48+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia czworobocznego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – technika jednostronnej trakcjiadmin2022-08-29T14:17:51+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – technika jednostronnej trakcji
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia dźwigacza łopatkiadmin2022-08-29T14:17:55+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia dźwigacza łopatki
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowegoadmin2022-08-29T14:17:58+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia mostkowo obojczykowo sutkowego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skroniowegoadmin2022-08-29T14:18:01+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skroniowego
- Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowegoadmin2022-08-29T14:18:04+02:00
Staw skroniowo-żuchwowy (TMJ) – terapia mięśnia skrzydłowego przyśrodkowego
Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów
Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów
Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie