Ludzki organizm to niezwykle skomplikowany układ wielu kości, narządów i innych ważnych elementów, o których kondycję należy stale dbać. Na szczególną uwagę zasługuje staw skroniowo-żuchwowy, który zapewnia mechanizm umożliwiający wykonywać podstawowe czynności, takie jak jedzenie i picie. Stanowi on jedną z głównych części czaszki, dzięki czemu można poruszać żuchwą w górę, dół i na boki w obu kierunkach. Niestety jego ruchome elementy, mięśnie i więzadła są narażone na powstawanie nieprawidłowości, na skutek zaburzeń o różnym podłożu – psychicznym, emocjonalnym, wad postaw czy budowie i rozwoju zębów.

Do czego prowadzi nieleczenie dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego?

Jak już wcześniej wspomniano staw skroniowo-żuchwowy odpowiada za prawidłowe ruchy szczęki, które mogą ulec uszkodzeniu. Dowolne uszkodzenie niezależnie od przyczyny znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie organizmu, a mianowicie nie pozwala pić, jeść, mówić a nawet uśmiechać się bez uczucia charakterystycznego dyskomfortu. Ból często nasila się i promieniuje na inne części ciała, nie tylko w okolicy uszu. Dokładniej rzecz biorąc zaburzenie może prowadzić do dolegliwości bólowych oczu, mięśni twarzy, głowy, karku lub całych pleców. Oprócz tego ignorowanie objawów dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego może powodować poważne wady rozwojowe, w tym zmianę kształtu twarzy.

Z badan wynika, że bardzo często dysfunkcje SSŻ wywołuje przewlekły stres, który wpływa na przeciążenia mechanizmu aparatu żucia i wzmożone napięcie okolicznych mięśni. W efekcie nie tylko pogarszają one samopoczucie, ale także odpowiadają za pojawianie się niekontrolowanych czynności typu zgrzytanie czy zaciskanie zębów. Na szczęście rehabilitacja oparta na technikach relaksacyjnych i ćwiczeniach pomaga między innymi zapobiec bruksizmowi zarówno dziennym, jak i nocnemu. Dzięki czemu można skutecznie zatrzymać niszczenie szkliwa a zarazem struktury zębów.

Leczenie zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego poprzez rehabilitację

Nie zawsze leczenie stomatologiczne jest w stanie całkowicie wyleczyć dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego. W przypadku, gdy przyczyną danego zaburzenia są jedynie nieprawidłowości i braki zębowe to istotnie wystarczy zgłosić się po pomoc do stomatologa. Jednakże leczenie ortodontyczne nie przyniesie zamierzonych efektów w sytuacji przeciążeń mięśniowych, urazów szczęki lub głowy, czy wad postaw. Stąd też bardzo ważną rolę odgrywa rehabilitacja, która polega na pracy fizjoterapeuty z pacjentem.

W rehabilitacji stawu skroniowo-żuchwowego fizjoterapeuci wykorzystują różne techniki relaksacyjne oraz mobilizacji stawów i tkanek miękkich. Pozwalają one bezpośrednio wpływać na dyslokacje krążków stawowych, złe ułożenie dolnej szczęki względem górnej a także nadmierne napięcia mięśni, przynosząc znaczną ulgę w bólu. Fizjoterapeuta podczas terapii przygotowuje dla pacjenta szeroki zakres ćwiczeń, który wspomaga eliminować niewłaściwe nawyki i wypracować zdrowe. Ponadto samodzielne ćwiczenia w domu przyspieszają cały proces, prowadzący do przywrócenia pełnego zakresu ruchomości szczęki.

Z kolei w sytuacji bardziej zaawansowanych zmian, gdzie dochodzi również do wady zgryzu najlepsze efekty przynosi terapia oparta na współpracy fizjoterapeuty ze stomatologiem, gdyż ich działania wzajemnie się uzupełniają.

Zalety rehabilitacji SSŻ

Rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych pozwala efektywnie rozluźnić i zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprzez zlokalizowanie a następnie usunięcie punktów spustowych w mięśniach narządu żucia. Wykorzystywane przez terapeutę techniki mobilizacji tkanek miękkich poprawiają znacznie ukrwienie i funkcjonowanie mięśni. Co więcej zabieg rehabilitacyjny obejmuje indywidualnie dobrane ćwiczenia do samodzielnego wykonywania przez pacjenta w warunkach domowych. W głównej mierze wzorce ruchowe, których ma przestrzegać pacjent mają na celu poprawić i zwiększyć ruchomość szczęki.

Kto może skorzystać z rehabilitacji stawów skroniowo-żuchwowych?

Każdy, kto odczuwa dyskomfort i ból w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego powinien zapisać na wizytę u fizjoterapeuty. Pomoże on bowiem precyzyjnie zlokalizować źródło i przyczynę dolegliwości, a następnie podejmie odpowiednią terapię.

Bardzo często zdarza się, że na zaburzenie stawów skroniowo-żuchwowych mogą wskazywać zupełnie inne objawy, niezwiązane bezpośrednio z okolicą narządu żucia. Z tej racji sprawdź, jakie symptomy zaliczamy do głównych objawów zaburzenia SSŻ:

  • ból szczęki, twarzy, głowy, oczu, karku i pleców,
  • odgłosy trzasków i przeskakiwania szczęki,
  • sztywność żuchwy,
  • szumy w uszach,
  • przerost mięśni żwaczy,
  • zbyt mała lub nadmierna ruchomość w stawie,
  • zbaczanie żuchwy,
  • łzawienie.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach