Staw łączący czaszkę z żuchwą jest narażony na duże obciążenia, przez co z czasem przestaje prawidłowo funkcjonować doprowadzając do nieznośnego bólu żuchwy, ucha, głowy, czy nawet szyi. Objawy jego zaburzenia mogą przybierać rozmaitą postać, a mianowicie zgrzytania zębami, trzaskami i przesunięcia całości lub części szczęki. Każdy z tych objawów znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego też leczenie dysfunkcji SSŻ jest niezwykle istotne z punktu widzenia fizjoterapeutów.

Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, w wyniku czego osobom z zaburzeniem coraz trudniej jest pozbyć się dolegliwości i odwrócić jego negatywne skutki. Na całe szczęście fizjoterapeuci oferują kompleksowe podejście do leczenia stawów skroniowo-żuchwowych, które łączy w sobie wiedzę stomatologiczną oraz praktyczne techniki mobilizacji stawu i tkanek miękkich. Sprawdź, na czym dokładnie to podejście się opiera.

Leczenie stawów skroniowo-żuchwowych poprzez rehabilitację

Jako, że dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych wiążą się zazwyczaj z nadmiernym napięciem mięśni, to za główną metodę leczenia uznaje się dziś terapię opartą na technikach manualnych z zakresu osteopatii czaszkowej, w tym mobilizacji i manipulacji układu mięśniowo-powięziowego. Dokładniej rzecz biorąc, ma ona za zadanie zmniejszać napięcie mięśni i więzadeł otaczających staw skroniowo-żuchwowy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na jego funkcjonowanie.

Oprócz tego prawidłowo prowadzona rehabilitacja i ćwiczenia przynoszą znaczną ulgę pacjentowi już po pierwszej terapii. Natomiast dolegliwości bólowe ustępują wraz z normalizacją napięć w obrębie twarzoczaszki.

To jednak nie wszystko, a mianowicie rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego bazuje na wiedzy z zakresu fizjoterapii, ortodoncji i protetyki. Stąd też potrafi poradzić sobie z innymi bardziej poważniejszymi dysfunkcjami objawiającymi się ograniczeniem ruchomości, nieprzyjemnymi trzaskami i zgrzytaniem zębami, niewłaściwym położeniem dolnej szczęki względem górnej, przeskakiwaniem, przerostem mięśni żwaczy czy poranną sztywnością żuchwy.

Wynika to z tego, że specjalista przed rozpoczęciem rehabilitacji przeprowadza szczegółową diagnostykę, dzięki której jest w stanie znaleźć bezpośrednią przyczynę i miejsce występującej nieprawidłowości. W rezultacie ma on pojęcie, jaka technika będzie precyzyjnie trafiać i oddziaływać na źródło problemu, przynosząc oczekiwane efekty terapeutyczne. Co więcej profesjonalne leczenie obejmuje też przygotowany plan ćwiczeń dla pacjenta, który ma na celu przyspieszyć powrót do zdrowia (regenerację) i przede wszystkim zapobiec złym nawykom, przyczyniających się do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego.

Rehabilitacja stawu skroniowo-żuchwowego a leczenie stomatologiczne

Warto zaznaczyć, że niektóre zaburzenia stawów skroniowo-żuchwowych wynikają głównie lub częściowo z wady zgryzu, braków w uzębieniu i bruksizmu, przez co leczenie stomatologiczne staje się jednym z jego kluczowych elementów. Albowiem terapeuta samodzielnie nie uzyska tak dobrych efektów, jak we współpracy ze stomatologiem.

Ich wspólne działanie sprawia, że nieprawidłowości znacznie szybciej ustępują, wskutek wprowadzenia leczenia ortodontycznego i protetycznego uzupełnionego o rehabilitację. Dzięki temu rehabilitacja skupiona jest na rozluźnieniu stawów, poprawy elastyczności mięśni, zmniejszeniu bólu oraz ćwiczeń, które wspomagają przywrócić prawidłowy wzorzec ruchomości żuchwy.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach