Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych najczęściej objawiają się uczuciem dyskomfortu i bólami głowy, karku czy innego regionu ustno-twarzowego. Ich przyczyną może być wada zgryzu, złe nawyki, nieprawidłowy rozwój zębów, problemy na tle psychicznym, ale także przesunięcie krążka dyskowego. Wszystkie wymienione czynniki przyczynia się do nadmiernego napięcia mięśni, a nawet złego położenia dolnej szczęki względem górnej. W rezultacie zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego mają miejscowy, jak i globalny wpływ na całe ciało, w tym szczególnie posturę czy układ stomatologiczny.

Istotna rola stawu skroniowo-żuchwowego

To właśnie od pracy stawu skroniowo-żuchwowego zależy zdolność picia, jedzenia, mówienia, śpiewu i uśmiechu. Dlatego też na skutek każdej nieprawidłowości mięśni i więzadeł znajdujących się w tym obszarze człowiek traci pełen zakres ruchu w stawie, co utrudnia wykonanie nawet najmniejszego ruchu wysuwania żuchwy do góry, dołu czy na boki. To wiąże się bezpośrednio ze znacznym upośledzeniem codziennego funkcjonowania, przy tak istotnych sprawach jak np. przeżuwanie pokarmu. Sytuacja ta wpływa również na pogorszenie samopoczucia.

Jak leczyć dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych?

Jednym z efektywnych sposobów na przywrócenie funkcjonalności stawu skroniowo-żuchwowego jest rehabilitacja oparta na terapii manualnej, która koryguje wady, zwiększa zakres ruchomość szczęki, mobilizuje tkanki miękkie, rozluźnia mięśnie i eliminuje ból w obrębie połączenia między dolną szczęką (żuchwą) a czaszką. Jej długofalowe działanie sprawia, że dolegliwości ustępują.

Objawy dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych

  • ból głowy, karku, szczęki, w okolicy uszy,
  • trudności w połykaniu,
  • trzaski szczęki,
  • bolesność mięśni żuchwy (tkliwość),
  • zgrzytanie zębami,
  • zaciskanie szczęki,
  • przerost mięśni żwaczy,
  • ograniczenie ruchomości szczęki.

Dlaczego powinno się poddawać diagnozie i leczeniu SSŻ?

Brak diagnozy i leczenia w przypadku występowania schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych nie powoduje wyłączenie problemów w codziennym funkcjonowaniu oraz złym samopoczuciu, ale odbija się to na całym zdrowiu. Pacjenci, którzy bagatelizują wymienione powyżej objawy mogą mieć w przyszłości poważne problemy związane z powstawaniem zmian zwyrodnieniowych, nierówności i deformacji powierzchni głowy, całkowitą zmianą kształtu twarzy, zaburzeniami wewnątrz czaszki, przemieszczeniem stawów szczękowych a nawet doprowadzić do stanu depresji. Tylko szybka reakcja pomaga zapobiec tym zmianom.

Właściwą pomoc otrzymamy od terapeutów specjalizujących się w zakresie diagnozy i leczenia stawu skroniowo-żuchwowego. To właśnie oni wiedzą, jak odróżnić sytuacją normalną od stanu patologicznego, co niekiedy nawet sprawia trudności stomatologom. Dlatego też duże grono lekarzy często współpracuje z takimi fizjoterapeutami, którzy ukończyli kursy z terapii stawu skroniowo-żuchwowego (SSŻ), aby zdiagnozować oraz zaplanować właściwą rehabilitację obszaru ustno-twarzowego i szyjnego.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach