Wiele osób zostaje zmuszona do podjęcia natychmiastowej rehabilitacji w przypadku występowania zaburzeń aparatu ruchu, nawet takiego małego jak narząd żucia. Tylko tak mogą oni zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dyskomfort w obrębie danego miejsca. Jeśli chodzi o stawy skroniowo-żuchwowe to stanowią one dziś bardzo powszechny problem, dlatego też powstało wiele dodatkowych szkoleń i kursów, które uzupełniają wiedzę medyczną po ukończeniu uczelni wyższej. Dzięki temu terapeuci mogą poszerzyć swoje kwalifikacje do przeprowadzania terapii stomatologicznej w swoich gabinetach i nie tylko.

Kto może wziąć udział w szkoleniu ze stawów skroniowo-żuchwowych?

W zależności od rodzaju szkoły – szkolenia z fizjoterapii i osteopatii różnią się między sobą tematyką oraz formą, przez co mogą być przeznaczone dla poszczególnych grup absolwentów, którzy ukończyli uczelnie wyższą z kierunku fizjoterapii lub jej pokrewnych dziedzin. Nasza Alternatywna Szkoła Fizjoterapii i Osteopatii (ASFIO) zapewnia dwa rodzaje szkoleń dedykowanych w zakresie diagnozy i leczenia stawu skroniowo–żuchwowego.

Skierowane są one dla fizjoterapeutów, lekarzy, logopedów, neurologopedów, higienistek i stomatologów. Dzięki czemu każdy z nich może poszerzyć swoją wiedzę, zdobyć dodatkowe umiejętności i tym samym być na bieżąco z innowacyjnymi technikami leczenia pacjentów.

Co charakteryzuje kurs stawów skroniowo-żuchwowych dla logopedów i neurologopedów?

Dwudniowe szkolenie dla logopedów i neurologopedów ma na celu szczegółowo omówić temat rehabilitacji stomatologicznej i przedstawić najważniejsze techniki leczenia w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. To pozwoli im zdobyć nowe kwalifikacje i jednocześnie dostosować swoje kompetencje do potrzeb wykonywanego zawodu związanego z logopedią, czy obowiązkami higienistki stomatologicznej.

Plan szkolenia zakłada kilka wykładów i zajęć praktycznych opartych na pracy z pacjentem, na skutek czego uczestnicy są kompleksowo przygotowani na to, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Dokładniej mówiąc, kurs obejmuje diagnozę i wpływ zaburzeń SSŻ na zdrowie, anatomię i prawidłową mechanikę stawu, stosowanie technik zewnątrz- i wewnątrzustnych, terapię mięśni i więzadeł, a także wykonywanie poprawnie trakcji.

Czym się różni szkolenie dla fizjoterapeutów i lekarzy?

Szkolenie dla fizjoterapeutów i lekarzy trwa 3 dni, przez co nasi prowadzący mogą podzielić się wiedzą dotyczącą układu stomatologicznego w szerszym zakresie. Mianowicie wykłady teoretyczne i zadania praktyczne są rozszerzone o techniki osteopatyczne, które stanowią istotną część leczenia stawów skroniowo-żuchwowych. Ponadto program zakłada przygotowanie i usamodzielnienie każdej osoby z grupy do wykonywania rehabilitacji stomatologicznej w swoim gabinecie.

W skrócie plan szkolenia dla grupy 20 uczestników wygląda następująco:

  • Pierwszego dnia prowadzący omawia całą anatomię stawu skroniowo-żuchwowego, w tym struktur kostnych, więzadeł i mięśni.
  • Drugiego dnia koncentrujemy się na badaniu oraz leczeniu dysfunkcji wstępujących, przy czym przedstawione zostaną założenia, przeciwwskazania, analiza RTG i Cefalometrii, ćwiczenia praktycznie i wiele innych rzeczy.
  • Trzeciego dnia poświęcamy całą uwagę autoterapii, suchemu igłowaniu, metodzie kinesiotapingu, ćwiczeniom stawowym w obrębie twarzoczaszki, a także modelowaniu szybkoschnącej szyny dla pacjentów w stanach ostrych i przewlekłych.

Zorganizuj szkolenie SSŻ dla swoich pracowników

Ponadto nasza szkoła ASFIO umożliwia przygotować szkolenie pod Twoje oczekiwania dla siebie i swoich pracowników gabinetu lub ośrodka. Na takim szkoleniu spotykamy się indywidualnie, bądź w kameralnej grupie do max 20 osób. Dzięki temu prowadzący może poświęcić wystarczającą uwagę każdemu uczestnikowi, co jest nie tylko bardziej efektywne, ale też pozwala szybciej zrealizować materiał.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o szkoleniu i tym, jak można ustalić lub zawęzić plan szkolenia do wybranego tematu, skontaktuj się z nami.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach