Fizjoterapia ustno-twarzowa to skuteczna metoda leczenia patologii stawu skroniowo-żuchwowego, która może stanowić osobną metodę rehabilitacji, jak i uzupełniać leczenie stomatologiczne. Dzięki niej nie trzeba opierać się głównie na farmakoterapii, gdyż przeprowadzany cykl zabiegów terapeutycznych wraz z zalecanymi przez fizjoterapeutę ćwiczeniami domowymi jest na tyle skuteczny, że przynosi ulgę i przywraca prawidłową ruchomość stawu, co pozwala ustąpić uporczywym dolegliwościom.

Na czym polega rehabilitacja stawów skroniowo-żuchwowych?

Metoda leczenia patologii stawu skroniowo-żuchwowego opiera się na wieloetapowej współpracy terapeuty z pacjentem, u którego zdiagnozowano wadę. W trakcie pierwszego spotkania specjalista bada zakres ruchów żuchwy, mięśnie żucia, trzaski w stawie, język, uzębienie, a także stan odcinków kręgosłupa, by zdiagnozować występującą patologię. 

Zazwyczaj pierwsza konsultacja jest poprzedzona szczegółowym wywiadem i wykonaniem testów klinicznych, pomagających w diagnozie. Fizjoterapeuta w zależności od wykrytego zaburzenia tworzy indywidualny plan rehabilitacji, mający na celu przywrócić pełną funkcjonalność stawu skroniowo-żuchwowego za pomocą szeregu technik terapeutycznych, w tym terapii manualnej, masażu, terapii tkanek miękkich czy kinezyterapii. 

Fizjoterapia ustno-twarzowa zakłada regularny cykl spotkań w gabinecie, podczas których przeprowadzane są odpowiednio dobrane zabiegi terapeutyczne, skupiające się nie tylko na narządzie żucia, ale także twarzy, czaszce, kręgosłupie a nawet miednicy. Oprócz tego specjalista pomaga zmienić złe nawyki nabyte przez pacjenta, poprzez profilaktykę polegającą na przyjmowaniu właściwych pozycji i wykonywaniu zaleconych ćwiczeń w warunkach domowych.

Cel fizjoterapii ustno-twarzowej

Celem przeprowadzania terapii w gabinecie fizjoterapii jest przede wszystkim zmniejszenie zwarcia stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego też wykorzystywane są liczne techniki rozluźniające i zwiększające elastyczność mięśni żucia, które doskonale sobie z tym radzą. W ten sposób specjaliści efektywnie poprawiają ukrwienie, usprawniają motorykę narządów mowy i korygują wady zgryzu, bądź zaburzenia w obrębie kręgosłupa czy miednicy.

W większości przypadków wykonywany jest dodatkowo masaż relaksacyjny, który pomaga zmniejszyć stres, wywołujący silne napięcie mięśni żucia i bruksizm, czyli zjawisko mimowalnego zaciskania i zgrzytanie zębami.

Już pierwsze spotkania ze specjalistami wspomagają zmniejszyć uczucie dyskomfortu, pojawiającego się w obszarze stawów skroniowo-żuchwowych. Istotny wpływ na całkowite pozbycie się problemu mają jednak profilaktyczne ćwiczenia zadawane do domu, które leczą niewłaściwe nawyki u pacjentów.

W czym pomaga fizjoterapia ustno-twarzowa?

Rehabilitacja stomatologiczna pomaga eliminować objawy, do których zaliczamy bóle głowy, karku, zębów, gałek ocznych, szumy w uszach, trudności w połykaniu, trzaski szczęki, tkliwość mięśni żuchwy, blokowanie lub wypadanie żuchwy, ograniczenie ruchomości stawu, zaciskanie i zgrzytanie zębami.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach