Staw żuchwowo-skroniowy to nic innego, jak ruchome połączenie w obrębie czaszki, które łączy dolną szczękę (żuchwę) z górną. To właśnie dzięki temu połączeniu można kierować żuchwą podczas jedzenia, picia, mówienia, śpiewania i uśmiechania się. Stąd staw ten jest jednym z najczęściej używanych stawów w ciągu dnia, pozwalających normalnie funkcjonować. Niestety z powodu dużego stresu, bruksizmu czy urazu mechanicznego jest on narażony na powstawanie zmian w budowie, które potrafią bardzo uprzykrzyć życie.

Budowa stawu żuchwowo-skroniowego

Staw skroniowo-żuchwowy znajduje się u podstawy kości skroniowej, łącząc dolną szczękę z czaszką. Po obu stronach głowy zlokalizowany jest krążek stawowy o strukturze chrząstki włóknistej, który dzieli jamę na dwie komory. Taka budowa żuchwy pozwala wykonywać ruchy zawiasowe, a mianowicie otwierania i zamykania się. Całość jest otoczona torebką stawową oraz połączona przez więzadła boczne, klinowo-żuchwowe i rylcowo-żuchwowe. Wymienione więzadła mają na celu stabilizować torebkę stawową i jednocześnie wspomagać pracę szczęki poprzez jej ruchy. Oprócz tego wokół stawu skroniowo-żuchwowego znajdują się mięśnie, naczynia krwionośne i nerwy.

Przyczyny patologii stawów skroniowo-żuchwowych

Tak więc, ze względu na rolę stawu żuchwowo-skroniowego w codziennym życiu jest on niestety narażony na nadmierne obciążenie, które może wiązać się z napięciem mięśni żucia czy przesunięciem krążka stawowego, odpowiadającego za złe ułożenie dolnej szczęki. W wyniku czego można odczuwać częste bóle głowy, karku, trzaski szczęki, szumy w okolicy uszu, dyskomfort podczas poruszaniu szczęką, a nawet doprowadzić do deformacji twarzoczaszki.

Do najczęstszych czynników przyczyniających się do powstawania tych nieprawidłowości są: wady zgryzu, ubytki zębowe, urazy mechaniczne, zabiegi chirurgiczne, stres, zaciskanie szczęki czy żucie gumy.

Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych

Wizyta u stomatologa może nie przynieść oczekiwanego efektu terapeutycznego w przypadku wad występujących w stawie żuchwowo-skroniowym. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy lekarze potrafią prawidłowo zdiagnozować nieprawidłowości w danym układzie, z tego powodu często współpracują oni z terapeutami, którzy specjalizują się w rehabilitacji stomatologicznej.

Wykwalifikowani terapeuci po odpowiednich kursach rozpoznają problem i tworzą plan działania, przy uwzględnieniu terapii manualnej. Praca na stawie skroniowo-żuchwowym przynosi ulgę i przywraca funkcjonowanie stawów, zmniejszając tym samym jego zwarcie.

Dlatego też każda osoba, która zauważy u siebie nietypowe objawy nie powinna ich ignorować, lecz umówić się na wizytę prosto do terapeuty, specjalizującego się w diagnozie i prowadzeniu leczenia o charakterze fizykoterapeutycznym.

Inne wpisy

Nasze filmy

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Celem ASFIO jest stworzenie płaszczyzny dla osób, które chcą być na bieżąco z nowościami ze świata nauki oraz poznawać nowe techniki leczenia pacjentów

Stworzenie Alternatywnej Szkoły Fizjoterapii i Osteopatii uwarunkowane było zdobyciem wiedzy na uczelniach wyższych w Polsce i za granicą – m.in. w European School of Osteopathy w Boxley, a także podczas pracy z pacjentem w gabinetach FizjoPomoc Medical Center w Szczecinie

Więcej o szkoleniach