Dla logopedów, neurologopedów i higienistek stomatologicznych
PLAN SZKOLENIA (2 dni)
Szkolenie w grupie do 20 osób.
Celem szkolenia jest nabycie konkretnej wiedzy do prawidłowego diagnozowania i leczenia SSŻ.
Prowadzący szkolenie jest doświadczonym osteopatą – więc mogą się Państwo spodziewać bardzo holistycznego spojrzenia na problemy SSŻ.
Szkolenie dla logopedów, neurologopedów i higienistek stomatologicznych podzielone na 2 dni
Na szkoleniu nauczysz się: Pracy zespołowej przy leczeniu problemów w układzie stomatognatycznym. Samodzielnie diagnozować i leczyć problemy związane ze stawem skroniowo-żuchwowym. Odróżniać czynniki wstępujące od zstępujących, które determinują prawidłową biomechanikę SSŻ. Jaki wpływ mają dysfunkcje tego stawu na prawidłową pracę języka, emisję głosu i połykanie. Stosowania techniki zew / wewnątrzustne w obrębie układu stomatognatycznego – terapia mięśni, więzadeł wykonywanie poprawnie trakcji.
Dzień 1
9.00-11.00 Anatomia funkcjonalna i palpacja stawów skroniowo-żuchwowych kości, krążek stawowy, mięśnie, unerwienie, zaopatrzenie krwionośne. Biomechanika stawu. Zaciskanie zębów, bruksizm. Praca w zespole. Ukierunkowany wywiad z pacjentem.
11.00-11.15 Przerwa na kawę
11.15-13.00 Od pozycji żuchwy a pozycja ciała. Typy postawy ciała. Zależności pomiędzy stawami skroniowo-żuchwowymi a resztą ciała. Testy globalne oraz testy różnicowe czynników wstępujących i zstępujących.
13.00-13.45 Przerwa obiadowa.
13.45-15.15 Badanie stawów skroniowo-żuchwowych. Mapa Rocabado. Trzaski, obturacyjny bezdech senny, grupy ryzyka. Omówienie karty badania manualnego i terapia.
15.15-15.30 Przerwa na kawę.
15.30-17.30 Terapia c.d.
Dzień 2
9.00-11.00 Omówienie powiązań kręgosłupa z językiem i ze stawem skroniowo-żuchwowym. Najważniejsze techniki wisceralne mające na celu rozluźnienie przepony – praktyka.
11.00-11.15 Przerwa na kawę.
11.15-13.00 Techniki rozluźnia przedniego kompleksu gardła i kości gnykowej. Edukacja pacjenta na temat prewencji – autoterapia, ćwiczenia stawowe i proprioceptywne w obrębie SSŻ. Terapia dna jamy ustnej. Rozluźnianie szwów czaszkowych.
13.00-13.45 Przerwa obiadowa.
13.45-15.00 Terapia nerwu trójdzielnego i twarzowego. Kinezjotaping w obszarze twarzoczaszki. Podsumowanie szkolenia oraz omówienie zagadnień poruszonych przez kursantów.
1
Dzień pierwszy
Niezbędna wiedza
Podczas pierwszego dnia szkolenia, przekazana zostanie niezbędna wiedza z zakresu anatomii – struktur kostnych, więzadeł oraz mięśni. Kursant dowie się, kiedy dochodzi do podwichnięcia krążka i jaką rolę odrywają w tym poszczególne mięśnie.
Dalsza, niezwykle istotna część szkolenia, pozwalająca zrozumieć całość problemu, koncentruje się na zaburzeniach wstępujących, które mają niebagatelny wpływ na prawidłowe działanie układu stomatologicznego. W części praktycznej kursant nauczy się badania i rozluźniania mięśni wpływających na prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo żuchwowego.
Uzupełnieniem badania będzie mapa Rocabado, dzięki której terapeuta określi czas leczenia oraz będzie wiedział, kiedy odesłać pacjenta na konsultację do innego specjalisty.
2
Dzień drugi
Leczenie dysfunkcji wstępujących
Drugi dzień kursu jest skoncentrowany na powiązaniach kręgosłupa z językiem i ze stawem skroniowo-żuchwowym. Najważniejsze techniki wisceralne mające na celu rozluźnienie przepony – zadania praktyczne.
Prowadzący pokaże kursantom techniki rozluźnia przedniego kompleksu gardła i kości gnykowej. Edukacja pacjenta na temat prewencji – autoterapia, ćwiczenia stawowe i proprioceptywne w obrębie SSŻ. Terapia dna jamy ustnej. Rozluźnianie szwów czaszkowych.
Na kursie nie zabraknie też wiedzy na temat terapii nerwu trójdzielnego i twarzowego oraz kinezjotapingu w obszarze twarzoczaszki.
Szkolenia dedykowane
Oferujemy też prowadzenie dedykowanych szkoleń dla Ciebie i Twoich pracowników z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Skontaktuj się z nami, aby ustalić plan szkolenia i zawęzić omawiany temat do wybranej dziedziny. Szkolenia ASFIO są organizowane w formie zajęć praktycznych, gdzie kładziemy nacisk na pracę z pacjentem. Szkolenia organizowane są w kilkunastoosobowych grupach, dzięki czemu nasi specjaliści są w stanie zaangażować w zajęcia każdego uczestnika.
Praktyczny cykl szkoleń pozwala dogłębnie poznać przypadki omawianych zaburzeń. W efekcie każdy uczestnik biorący udział w szkoleniu będzie w stanie szybko reagować podczas przyszłej pracy z pacjentami.
Szkolenia odbywają się indywidualnie lub w kameralnej grupie. Miejsce szkolenia to placówka Fizjopomoc Medical Center w Szczecinie. Dzięki temu, że szkolenie odbywa się w mniejszym gronie możliwa jest szybsza realizacja materiału i bardziej indywidualne podejście.
Chcesz wyszkolić siebie lub swoich pracowników? Szkolenie zostanie przygotowane pod Twoje oczekiwania. Zachęcamy do kontaktu!