Trzydniowe szkolenie z fizjoterapii

PLAN SZKOLENIA (3 dni)

Szkolenie w grupie do 20 osób.

W trakcie szkolenia bardzo szczegółowo omawiany jest temat rehabilitacji stomatologicznej, która jest wzbogacona przez prowadzącego o techniki osteopatyczne.

Jednym z zagadnień poruszanych na kursie, jest miejscowy i globalny wpływ dysfunkcji stawów skroniowo żuchwowych na ciało człowieka.

Szkolenie, które wybrałeś organizuje razem z firmą Rehaintegro w 10 miastach. Zapisy są możliwe w linku poniżej.

Zapisz się na szkolenie

Szkolenie dla fizjoterapeutów i lekarzy podzielone na 3 dni

Podczas pierwszego dnia szkolenia, przekazana zostanie niezbędna wiedza z zakresu anatomii – struktur kostnych, więzadeł oraz mięśni. Drugi dzień kursu jest skoncentrowany na leczeniu dysfunkcji wstępujących. Ostatni dzień szkolenia przeznaczony jest między innymi na autoterapię, naukę tymczasowej szynoterapii dla pacjentów w stanach ostrych i przewlekłych.

Dzień 1

9.00-11.00 Anatomia funkcjonalna i palpacja stawów skroniowo-żuchwowych: kości, krążek stawowy, mięśnie, unerwienie, zaopatrzenie krwionośne, wady zgryzu. Biomechanika stawu, zaciskanie zębów, bruksizm, praca w zespole. Ukierunkowany wywiad z pacjentem.

11.00-11.15 Przerwa na kawę

11.15-13.00 Od pozycji żuchwy a pozycja ciała. Typy postawy ciała. Zależności pomiędzy stawami skroniowo-żuchwowymi a resztą ciała. Testy globalne oraz testy różnicowe czynników wstępujących i zstępujących.

13.00-13.45 Przerwa obiadowa.

13.45-15.15 Badanie stawów skroniowo-żuchwowych. Mapa Rocabado. Trzaski, obturacyjny bezdech senny, grupy ryzyka. Omówienie karty badania manualnego i terapia.

15.15-15.30 Przerwa na kawę.

15.30-17.30 Terapia c.d.

Dzień 2

9.00-11.00 Badanie i terapia odcinka szyjnego kręgosłupa. Techniki rozluźnia przedniego kompleksu gardła i kości gnykowej.

11.00-11.15 Przerwa na kawę.

11.15-13.00 Wstęp do terapii manualnej. Omówienie założeń, przeciwwskazań i ćwiczenia praktyczne. C0-C1-C2 oraz staw skroniowo-żuchwowy- wzajemny wpływ. Techniki rozluźniania poszczególnych szwów czaszkowych.

13.00-13.45 Przerwa obiadowa.

13.45-15.15 Najczęstsze przeszkody wisceralne mające wpływ na nieprawidłowe ustawienie głowy i SSŻ oraz terapia tych struktur.

15.15-15.30 Przerwa na kawę.

15.30-17.30 Analiza RTG i Cefalometrii, terapia behawioralna, terapie relaksacyjne.

Dzień 3

9:00-10:45 Edukacja pacjenta na temat prewencji – autoterapia, ćwiczenia stawowe i proprioceptywne w obrębie SSŻ.

10:45-11:00 Przerwa na kawę.

11:00-12:30 Suche igłowanie w obrębie twarzoczaszki. Nauka modelowania szybkoschnącej szyny dla pacjenta w celu podtrzymania efektu terapeutycznego. Leczenie zaburzeń nerwu twarzowego i trójdzielnego.

12:30-13:00 Przerwa na kawę.

13:00-14:00 Case study, kinesiotaping w obrębie twarzoczaszki. Operacje ortognatyczne – przygotowanie pacjenta do zabiegu i terapia. Postępowanie przy leczeniu szumów usznych. Omówienie współpracy między stomatologiem a fizjoterapeutą – kolejność działań przy ostrym zablokowaniu dysku, problemie przewlekłym, ekstrakcji zęba i ortodoncji. Podsumowanie szkolenia oraz omówienie zagadnień poruszonych przez kursantów.


1

Dzień pierwszy

Niezbędna wiedza

Podczas pierwszego dnia szkolenia, przekazana zostanie niezbędna wiedza z zakresu anatomii – struktur kostnych, więzadeł oraz mięśni. Kursant dowie się, kiedy dochodzi do podwichnięcia krążka i jaką rolę odrywają w tym poszczególne mięśnie.

Dalsza, niezwykle istotna część szkolenia, pozwalająca zrozumieć całość problemu, koncentruje się na zaburzeniach wstępujących, które mają niebagatelny wpływ na prawidłowe działanie układu stomatologicznego. W części praktycznej kursant nauczy się badania i rozluźniania mięśni wpływających na prawidłowe funkcjonowanie stawu skroniowo żuchwowego.

Uzupełnieniem badania będzie mapa Rocabado, dzięki której terapeuta określi czas leczenia oraz będzie wiedział, kiedy odesłać pacjenta na konsultację do innego specjalisty.


2

Dzień drugi

Leczenie dysfunkcji wstępujących

Drugi dzień kursu jest skoncentrowany na leczeniu dysfunkcji wstępujących. Podczas zajęć przeprowadzona zostanie celowana terapia manualna w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz piersiowego.

Prowadzący pokaże kursantom wstępujący szlak wisceralny, zaburzający prawidłowe położenie kości gnykowej oraz jego terapię. Osobne miejsce jest poświęcone szwom czaszkowym, ich wpływowi na prawidłowy przebieg leczenia ortodontycznego a także na dolegliwości bólowe w obszarze głowy.

Na kursie nie zabraknie też wiedzy z dziedziny radiologii, kisnesiotapingu a także wiadomości o postępowaniu terapeutycznym przy porażeniu nerwów czaszkowych czy szumach usznych.


3

Dzień trzeci

Autoterapia

Ostatni dzień szkolenia przeznaczony jest między innymi na autoterapię, naukę tymczasowej szynoterapii dla pacjentów w stanach ostrych i przewlekłych, zapoznanie z technikami nastawiania dysku SSŻ oraz suche igłowanie w obszarze twarzoczaszki.

Uczestnicy szkolenia zostaną dodani do zamkniętej grupy terapeutów, co pozwoli na wymianę doświadczeń oraz na uzyskanie realnej pomocy przy rozwiązywaniu trudnych przypadków z ich gabinetów.

Szkolenia dedykowane

Oferujemy też prowadzenie dedykowanych szkoleń dla Ciebie i Twoich pracowników z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji. Skontaktuj się z nami, aby ustalić plan szkolenia i zawęzić omawiany temat do wybranej dziedziny. Szkolenia ASFIO są organizowane w formie zajęć praktycznych, gdzie kładziemy nacisk na pracę z pacjentem. Szkolenia organizowane są w kilkunastoosobowych grupach, dzięki czemu nasi specjaliści są w stanie zaangażować w zajęcia każdego uczestnika.

Praktyczny cykl szkoleń pozwala dogłębnie poznać przypadki omawianych zaburzeń. W efekcie każdy uczestnik biorący udział w szkoleniu będzie w stanie szybko reagować podczas przyszłej pracy z pacjentami.

Szkolenia odbywają się indywidualnie lub w kameralnej grupie. Miejsce szkolenia to placówka Fizjopomoc Medical Center w Szczecinie. Dzięki temu, że szkolenie odbywa się w mniejszym gronie możliwa jest szybsza realizacja materiału i bardziej indywidualne podejście.

Chcesz wyszkolić siebie lub swoich pracowników? Szkolenie zostanie przygotowane pod Twoje oczekiwania. Zachęcamy do kontaktu!